ДепартаментМузика
Флейтов конкурс Моиз 2025
Международен флейтов конкурс „Моиз“ София (България) НБУ
26 юни — 1 юли 2025
- ЗА КОНКУРСА
Международен флейтов конкурс „Моиз“ 2025 – София НБУ
Почетен президент
СЪР ДЖЕЙМС ГОЛУЕЙ
Майстор на флейтата и ученик на Марсел Моиз
Музиката е най-съкровеното и емоционално изкуство, създадено от човека, универсален език, обединяващ места и култури. Тя не се нуждае от преводи, говори чрез чувствителност и интелектуални ценности. Музикантът става не само интерпретатор, но и посредник на културата.
Нов български университет и Италианското посолство в София подкрепят този чудесен проект и по този начин предоставят на младите изпълнители нови възможности за културно посредничество, организирайки заедно (като доказателство за културно приятелство с общи цели) международен флейтов конкурс, в който интерпретатори от ново поколение изявяват себе си и признати в целия свят ценности.
Луиза Селло, доктор и професор в НБУ, е определена от департамент „Музика“ за художествен ръководител на конкурса, който е създаден по нейна идея с цел разширяване на вече съществуващото приятелство между италиански и български институции и международно популяризиране на изпълнителската докторска програма в НБУ в областта на флейтовото изкуство.
Марсел и Луис Моиз са международно признати флейтисти, които имат основно влияние върху флейтовата школа в ХХ век: в преподаването, композирането и в публикуването (редакцията) на флейтови произведения. Международният конкурс „Moyse International“ в София предлага някои от техните произведения, композирани или посветени на тях, заедно с най-важния репертоар за флейта, като дава предимство на италианската и българската музикални школи, с оглед на културното приятелство между двете страни.
Правилата и журито са фокусирани към възнаграждаване не само на техническите умения на кандидатите, но и на тяхната харизма, интелигентност и разбиране на текста, както и на комуникативните им умения, като задължителна част във всяко изкуство. Целта на наградите ще бъде не само търсенето на обикновена техничност, но и повишаване на истинските индивидуални ценности на художественото качество.
Победителите ще получат награди, материални подаръци и възможности за концертни изяви.
Всички кандидати ще получат грамота за участие по време на обявяване на победителите. Сертификати на преподавателите от класираните в категории Junior, А, А1 и B се издават по желание.
- ЖУРИ
Международен флейтов конкурс „Моиз“ 2025 – София НБУ
Онлайн селекция на категория B ще бъде направена от сър Джеймс Голуей и лейди Джейн Голуей
Жури на конкурса 2025
Председател
Керъл Уинсентс (САЩ)
Ученик на Марсел МоизМануел Гереро Руиз (Испания)
Михи Ким (Франция - Южна Корея)
Рената Пенезич (Хърватия)
Луиза Селло (Италия)
Луиза Селло, определена от концертната критика на Ню Йорк като „отличен контрол на дишането, брилянтно техническо представяне, завладяващ интензитет, звучен диапазон и изобилие от чар“, е артистка на флейти Миязава и посланик на музиката и италианската култура, подкрепяна от италианското Министерство на културата. Международната й кариера включва сътрудничество с Миланската скала, Рикардо Мути, Виенските симфоници, Тайландския симфоничен оркестър, Тревър Пинок, Алирио Диаз, Филип Ентремон, Бруно Канино, Карл Лайстер, Carnegie Hall, Juilliard School, Suntory Hall, Prazak string quartet , композиторите Салваторе Скиарино, Алдо Клементи, Райнер Бишоф (премиерни изпълнения). Вече професор по флейта в Музикалната академия в Милано и Триест (Италия), тя всъщност е професор по флейта в докторска програма на Нов български университет в София (България) и гост-професор в университетите във Виена, Мадрид, Пекин , Мелбърн, Ню Йорк, Киото, Банкок, Буенос Айрес и др. Получавайки както своята докторска степен по сценични изкуства, така и своята докторска степен по лингвистични и литературни науки, тя учи в Париж при Реймънд Гийо и Ален Марион, които я обявяват за „много музикална, превъзходна“, в Accademia Chigiana със Северино Газелони, който отбелязва „ великолепна интерпретативна чувствителност и отличен звук”, както и с Конрад Клем в Рим, който пише за нейната „виртуозност, без да жертва изразителността”. Записва за Stradivarius, Dynamic (Италия) и Millennium (Пекин).
Секретар на конкурса Moyse Competition: moysecompetition@gmail.com
Moyse международен флейтов конкурс: https://music.nbu.bg/en/moyse-flute-competition
НБУ Департамент МУЗИКА: https://music.nbu.bg/en/
Проф. д-р Луиза Селло: https://music.nbu.bg/en/adjunct-professors
НБУ Нов български университет: http://www.nbu.bg/index.php?l=851
- РЕГЛАМЕНТ
Международен флейтов конкурс „Моиз“ 2025 – София НБУ
Конкурсът е отворен за флейтисти от всяка националност на възраст между 8 и 33 години, изчислена към 26 юни 2025, денят, в който започва конкурса. Всеки кандидат може да участва само в една категория, дори и по-висока от възрастта му.
Всеки участник трябва да представи валиден документ за самоличност или няма да бъде допуснат до участие.
Организаторите ще осигурят съпровод на пианист за репетицията срещу заплащане, но всеки кандидат може да участва и със свой пианист.
За категории JUNIОR, А, А1 и В предварителният кръг ще бъде онлайн. Избраните кандидати ще участват лично във втория и последния кръг. Неизбраните няма да имат право на възстановяване на таксата за регистрация.
В категория C ще участва лично във всеки кръг. В категория C кандидатите ще участват лично във всеки кръг.
Редът на изпълнение за всички категории ще бъде по азбучен ред.
Кандидатите, които отсъстват от първоначалната СРЕЩА по уважителни причини, ще могат да се явят на конкурса в края на същия ден.
Решенията на журито са окончателни и не подлежат на обжалване.
Всички кръгове са отворени за публика. Репетиционните ще бъдат на разположение в НБУ департамент „Музика“ – етаж 5 на университета, организирани от Секретаря по заявки.
Марсел и Луи Моиз, международно признати флейтисти, имат основно влияние върху флейтовата школа от миналия век, както в преподаването, композирането, така и в издателската дейност.
Марсел Моиз (1889-1984) Легендарен френски флейтист и учител, оказал дълбоко влияние върху свиренето на флейта и дървени духови инструменти през 20-ти век. Учи при Пол Тафанел и Филип Гобер в Парижката консерватория и става един от най-великите флейтисти на своето време. След като имигрира в САЩ през 1949 г., той става основател на музикалния фестивал Марлборо. Сред неговите ученици можем да открием Джеймс Голуей, Тревър Уай, Уилям Бенет, Конрад Клем, Паула Робинсън, Карол Уинсентс, Робърт Ейткен, Питър-Лукас Граф, Реймънд Гийо и Орел Николет.
Луи Моиз (1912 – 2007) е френски флейтист, пианист и композитор, син на Марсел Моиз, който е негов учител заедно с Филип Гобер. Той е преподавал на много флейтисти от световна класа по целия свят, включително в Торонто и в Бостънския университет и Marlboro College. Смятан е за един от най-продуктивните разпространители на флейтовата музика по света.
Някои от творбите, посветени на Марсел Моиз:
Филип Гобер - Соната №2 / Албер Русел – „Joueurs de Flûte“ op. 27 / Жак Ибер „Концерт“.
Произведения, композирани и/или редактирани от Луи Моиз:
Луи Моиз „Три леки пиеси“ / Луи Моиз „7 Етюд - Капризи“ / Франц Доплер „Унгарска пасторална фантазия“.
И Марсел, и Луи са били приятели с Бохуслав Мартину, който пише своя концерт за флейта, цигулка и оркестър за Марсел Моиз и Бланш Хонегер Моиз - цигуларка, диригент и съпруга на Луи Моиз. Концертът е изпълнен за първи път под палката на Филип Гобер (1936).
- КАТЕГОРИИ
Международен флейтов конкурс „Моиз“ 2025 – София НБУ
КРАЕН СРОК за подаване на документи: 15 май 2025
Всеки кандидат може да участва само в една категория, дори и по-висока от неговата възраст.
КАТЕГОРИЯ JUNIОR, А, А1 и В
Категория JUNIОR: родени преди 2015 (до 10 г.)
Категория А – родени от 2014 до 2012 г. (11-13 г.)
Категория А1 – родени от 2011 до 2008 г. (14-17 г.)
Категория В – родени от 2007 до 2002 г. (18-23 г.)
За категориите JUNIОR, A, А1 и B предварителният кръг ще бъде онлайн. Видеоклиповете трябва да бъдат записани на живо, с целия ръст (тяло) на флейтистите с видима част за пианото и корепетитора. Изпълненията могат да бъдат отделни за всеки автор, но не могат да бъдат редактирани. Преди всяко изпълнение кандидатът трябва да каже името и фамилията си и да уточни, че произведението се изпълнява за Международен флейтов конкурс „Моиз“. Видеото трябва да бъде качено в youtube и изпратено като връзка (видеоклипът трябва да е „скрит“, а не в публичен режим).
Всички видеоклипове трябва да бъдат изпратени по имейл на moysecompetition@gmail.com до 15 май 2025, заедно с формуляра за кандидатстване и копие на платежното (банкова разписка) за регистрация. Избраните кандидати в категориите JUNIОR, A, А1 и B ще участват лично в следващите кръгове.
КАТЕГОРИЯ C
Категория C – родени от 2001 до 1992 г. (24-33 г.)
Кандидатите от категория C ще участват лично във всеки кръг. Часът на втория тур ще бъде определен след обявяване на резултатите от първия тур и ще бъде съобщен директно на кандидатите. Формулярът за кандидатстване трябва да бъде изпратен по имейл на moysecompetition@gmail.com до 15 май 2025, заедно с формуляра за кандидатстване и копие на платежното (банкова разписка) за регистрация.
Разходите по банковия превод се поемат от участника и таксата не се възстановява.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЕН КОНЦЕРТ
Заключителният концерт ще се проведе на 1 юли пред публика, а наградите ще бъдат раздадени преди концерта (вижте календара).
Галерия УниАрт на НБУ
- РЕПЕРТОАР
Международен флейтов конкурс „Моиз“ 2025 – София НБУ
За всички категории и изпълнения не е задължително и не се изисква да се свири наизуст.
Възможно е да свирите със собствен корепетитор или да поискате пианист от НБУ срещу заплащане на такса от 50 € / 100 лв. заедно с регистрационната такса, като посочите „заявка за пианист“.
Категория „JUNIОR“ родени до 2015 (възраст до 10 г.)
ПРЕДВАРИТЕЛЕН ТУР „Онлайн“ (макс. 10 мин.)
Програма по избор (със или без пиано, една или повече пиеси, максимум 10 мин.)
Всички видеоклипове трябва да бъдат изпратени по имейл на moysecompetition@gmail.com в рамките на 15 май 2025 г.
Видеото трябва да бъде качено в youtube и изпратено като връзка (видеоклипът трябва да е „скрит“, а не в публичен режим).
Избраните кандидати ще бъдат информирани по имейл до 8 юни 2025 г.
ФИНАЛЕН КРЪГ „Лично“ (10 мин.)
Програмата трябва да включва:
-Карл Нилсен „Децата свирят“ за соло флейта (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
-Луи Моиз „Сицилиана“ от „Три леки пиеси“ за флейта и пиано (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
Категория „А“ родени от 2014 до 2012 (11 - 13 г.)
ПРЕДВАРИТЕЛЕН ТУР „Онлайн“ (максимум 10 минути)
Програма по избор (със или без пиано)
Всички видеоклипове трябва да бъдат изпратени по имейл на moysecompetition@gmail.com до 15 май 2025. Видеоклипът трябва да бъде качен в youtube и изпратен като връзка (видеоклипът трябва да е „скрит“, а не в публичен режим).Избраните кандидати ще бъдат информирани по имейл до 8 юни 2025 г.
ФИНАЛЕН ТУР „присъствено“ (10 мин.)
Програмата включва 2 произведения:- Нино Рота „5 леки пиеси“ (една по избор) за флейта и пиано (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- Луи Моиз „Сарабанда“ от „Три леки пиеси“ за флейта и пиано (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
Категория „А1“ – родени от 2011 до 2008 (14-17 г.)
ПРЕДВАРИТЕЛЕН ТУР „Онлайн“ (максимум 10 мин.)
Програма по избор (със или без пиано, една или повече пиеси)
Всички видеоклипове трябва да бъдат изпратени по имейл на moysecompetition@gmail.com до 15 май 2025. Видеоклипът трябва да бъде качен в youtube и изпратен като връзка (видеоклипът трябва да е „скрит“, а не в публичен режим).
Избраните кандидати ще бъдат информирани по имейл до 8 юни 2025 г.
ФИНАЛЕН ТУР „присъствено“ (12 мин.)
Програмата задължително включва:
- Антонио Вивалди/Никола Шедевил Соната №1 (две части свободен избор) от ‘Il Pastor fido’ op.13 за флейта и цифрован бас (пиано) (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- Паул Хиндемит „Осем пиеси“ за соло флейта (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- Луи Моиз „En rôdant“ от „Десет малки пиеси“ за флейта и пиано (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
Категория „В“ родени от 2007 до 2002 (18-23 години)
ПРЕДВАРИТЕЛЕН ТУР „Онлайн“ (максимум 15 мин.)
Програмата включва:
- Една композиция по избор със или без пиано
- Антонио Вивалди „Концерт оп. 10 №1 “La tempesta di mare” за флейта, струнни и цифрован бас (пиано) (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
Всички видеоклипове трябва да бъдат изпратени по имейл на moysecompetition@gmail.com до 15 май 2025. Видеоклипът трябва да бъде качен в youtube и изпратен като връзка (видеоклипът трябва да е „скрит“, а не в публичен режим).
Избраните кандидати ще бъдат информирани по имейл до 8 юни 2025 г.
ВТОРИ ТУР „присъственоо“ (15 мин.)
Програмата трябва да включва 2 пиеси, една за соло флейта и една за флейта и пиано, избрани от:
- Фридрих Кулау „Капричио“ оп.10 №1 за соло флейта
- К.Ф.Е. Бах Соната в ла минор за соло флейта (2-ра част)
- Г.Ф. Телеман Фантазия №10 (от 12 фантазии) за соло флейта
- Франсис Пуленк Соната за флейта и пиано (1-ва част)
- Бохуслав Мартину Първа соната за флейта и пиано (1-ва част)
- Франц Доплер „Унгарска пасторална фантазия“ за флейта и пиано
- Албер Русел „Jouers de Flûte“ оп. 27 (Pan, Tityre) за флейта и пиано
ФИНАЛЕН ТУР „присъствено“ (20 мин.)
Програмата включва:
- Антонио Вивалди „Концерт оп.10 №6“ за флейта и цифрован бас (пиано) (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- Райнер Бишоф ‘Quadrifoglio’ (три части свободен избор) за флейта (частта ще бъде изпратена при поискване) (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- Луи Моиз „Пасторал“ за флейта от „7 каприз-етюда“ (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
Категория „С“ родени от 2001 до 1992 (24-33 години)
ПРЕДВАРИТЕЛЕН ТУР „присъствено“ (18 мин.)
Програмата включва:
- Георги Арнаудов „Il sentiero degli uccelli“ за флейта (ноти ще бъдат изпратени при поискване)
- 2 пиеси в различен стил, избрани от следния репертоар за флейта: Жак Ибер „Пиеса“ / Й.С. Бах „Партита“ в ла минор BWV 1013 (две части по избор) / Сигфрид Карг-Елерт „Соната Апасионата“ / Лучано Берио „Секвенца“
ВТОРИ ТУР „присъствено“ (20 минути)
Програмата включва:
- Й.С. Бах „Соната“ в ми минор BWV 1034 (1-ва и 2-ра част) за флейта и цифрован бас (пиано)
- Филип Гобер „Соната №2“ (1-ва част) за флейта и пиано
- Сергей Прокофиев „Соната“ за флейта и пиано (1-ва част)
ФИНАЛЕН ТУР „присъствено“ (30 минути)
Програмата включва:
- Луи Моиз „Каприз за Пан“ за соло флейта от „7 Каприза – Етюди“
- Концерт, избран от следния репертоар за флейта и оркестър (пиано): Saverio Mercadante „Концерт в ми минор“ / В.А.Моцарт Концерт KV 313 или Концерт KV 314 / Жак Ибер „Концерт“.