facebook

ДепартаментМузика

Доц. Димитър Василев

Доц. Димитър Василев

Доц. Димитър Василев е роден през 1954 г. в гр. София. През 1994 г. завършва семестриално специалност „Приложна звукотехника“ към стопански факултет на Технически университет – София и през 1998г. магистър инженер „Съобщителна и осигурителна техника“.

 

Дългогодишно работи в БНР. Преминава от звукоопрератор в началото до отговорен звукоинженер и материално отговорно лице на отдел „Звук и мултимедия“. Участва в създаването, внедряването и развитието на най-новите звукостудийни технологии. Работи с различни цифрови звукостудийни системи. Познава и работи с много програмни продукти за звукозапис и звукообработка: NUENDO, Cubase, Adobe Audition, WaveLab, Sonar, Dalet и други.       

 

Има над 40 годишно сътрудничество с Радиотеатър.  Перфектно овладяване на стерео-звукозаписни микрофонни системи и постоянно експериментиране с нови възможности на повече пространствени решения на позициониране.

 

     Взима участие в:

  • Звукозаписа на първия радиомюзикъл „Телефонът, който...“ осъществен със стереофонична микрофонна система  през 1976г.
  • Изработването на първата голямоформатна радиодраматична постановка „Иванко“ записана със стереофонични микрофонни системи през 1977г.
  • Изработването на много радиодраматични постановки с експериментиране на нови стереофонични микрофонни системи – „Вино от глухарчета“ – първият радиотеатър записан с помощта на Долби-А система, „Хвърчилото“, „Пещернякът“, „Тайната сила на мечока Пепо“ и мн. други.
  • Първите експерименти на звукозапис на радиодраматични постановки с бифонична система 1980 – 1986г – радиопиесата „Тобърмори“.
  • Изработването на първите  радиодраматични постановки с помощта на многоканална звукозаписна техника от 1982г. Радиопиесата „Силян щърка“ от Яна Язова е първият звукозапис, записан изцяло с многоканални цифрови магнетофони. Представена е на конкурс в Хърватска.
  • Изработването на първите радиодраматични постановки със съвременни компютърни системи от 2002г – радиопиесата „Демон за продан“ от Боян Папазов.

 

Участва в екип и осъществени самостоятелно, на голям обем музикална продукция от различни жанрове:

  • Звукозапис и смесване на албуми на Група „Старт“, Група „Ом“, Група „Джендема“, „Хардбийтквартет“, ДВГ „Таласъмче“, Сестри Аджови, Райко Кирилов, Сашо (Алекси) Димитров, Хор „Славянски звуци“, Хор при Храм „Света Параскева“, ВИГ „Ехо от младостта“ – Бяла слатина, Духова музика от Северозападна България и участие в мн. други проекти.
  • Като звукооператор в проекта на Стефан Драгостинов „Политемпия“, спечелил международни награди.
  • Звукозапис и смесване на музиката към филмите „Подарък в полунощ“ – музика Стефан Илиев, „Поверие за белия вятър“ – музика проф. Симо Лазаров, „Ето, Симеон пристига...“ – изпълнения на Янка Рупкина и др.
  • Звукозапис и смесване на музиката към телевизионния сериал „Чантата“ с музика на Тончо Русев.

 

Самостоятелно осъществен многоканален звукозапис и смесване на песента „За да остане в сърцето на всеки от нас“ музика на Димитър Ковачев изпълнена от звезди на българската естрада, звучала след създаването ѝ на финала на всички телевизионни конкурси Мелодия на годината. Песента е издадена на един от първите „максисингли“ на голяма грамофонна плоча.

 

Автор на първите успешни експерименти в България със съраунд звук във формат Dolby 5.0, 5.1, 7.0 music и 7.1 music от август 2013г, до сега. Създател на първите звукозаписни продукти в тези формати, самостоятелно и като ръководител на екип от студенти, на цели концерти със симфонична, камерна и народна музика на Оркестър „Камерата Орфика НБУ“, оркестър „Симфониета“, оркестър от арфи с ръководител проф. Сузана Клинчарова, хор „Драгостин фолк национал“ с ръководител проф. Стефан Драгостинов и други. Автор и на първите успешни експерименти в същите формати на звукозаписни продукти без видео, с подвижни звукови източници.

 

Автор на музиката изпълнение на оркестрацията  и звукозапис на заглавната и финална песен  – „О, Яно, Дено“, изпята от Манол Михайлов, в пет серийния  филм  „Небето над Велека“.

 

Автор на научни трудове и публикации в издателствата на Нов български университет, Технически универистет, Федерация на научно-техническите съюзи и списание „Музикални хоризонти“.

 

Автор на доклади, изнесени на научни конференции в Нов български университет, Федерация на научно-техническите съюзи, „Аудио-акустична академия“ в гр. Кюстендил и др.

 

Рецензент на научни трудове и участник в научно жури на за присъждане на научни степени и звания.

 

Участие в изработването на музикални звукозаписи и радио-драматични  постановки, спечелили награди на национални и международни конкурси:

  • Голямата награда на Фестивала за наградата „Марулич“ 1998г, Хърватска, за проекта „Апокриф“ на Иван Добчев, Маргарита Младенова, Асен Аврамов.
  • Втора награда на Фестивала Prix Europa 1998г – Берлин за проекта „Апокриф“.
  • Голямата награда „Най-добра европейска радиодрама на годината“ на Фестивала При Европа 1999г за продукцията „Атолът“ на Георги Тенев, Явор Гърдев, Асен Аврамов.
  • Номинация на Фестивала При Европа 2001г – Берлин за продукцията „Цитаделата” на Георги Тенев, Явор Гърдев, Асен Аврамов.
  • Номинация на Фестивала При Европа 2001г – Берлин за фичъра „Нередактирани сцени от живота“ от Антоний Дончев.
  • Награда на Фестивала Сребърната вълна 2002г, Албена за фичъра „Роми, цигани, мануши“ от Милан Огнянов, Айсидора Зайдлер и Джони Пенков.
  • Втора Награда на Фестивала за наградата „Марулич“ 2006г, Хърватска, за продукцията „В долината на смъртната сянка. Иван“ от Георги Тенев, Иван Добчев и Асен Аврамов.

 

Автор на песни от различни жанрове и на обработки на народни песни.

Инициатор, създател и съучредител на „Радиосдружение Подкрепа“.